Blog > Komentarze do wpisu
Poradnik pozytywnego myślenia Diego Pablo Simeone

Znakomity dekadę temu argentyński pomocnik po zakończeniu kariery zawodniczej szturmem wdarł się do europejskiego futbolu jako skazany na sukces szkoleniowiec.

Diego Pablo Simeone przygodę trenerską rozpoczął w ojczyźnie, w 2006 roku, nieco wbrew swojej woli. Okazał się jednak osobą na tyle zdeterminowaną i pewną siebie, że szybko, bo już półtora roku później, miał na swoim koncie pierwszy tytuł mistrzowski w zawsze silnej lidze argentyńskiej. Ten triumf naznaczył trenerską ścieżkę Simeone, który w 2011 roku trafił wreszcie do Europy, najpierw na moment do włoskiej Catanii Calcio, a później do Atletico Madryt, czyli klubu, w którym spędził największą część swojej, pełnej sukcesów, kariery zawodniczej.

W doskonale znanym mu madryckim otoczeniu już w pierwszym sezonie na ławce trenerskiej sięgnął po zwycięstwo w Lidze Europejskiej. To był jednak dopiero początek drogi Atletico i Simeone na europejski szczyt. W 2014 roku nastąpiła kumulacja. Klub, który przez wiele lat znajdował się w cieniu sąsiada zza miedz,y sięgnął po tytuł mistrza Hiszpanii i doszedł do finału elitarnej Ligi Mistrzów, stając się jednym z największych objawień piłki nożnej na Starym Kontynencie w XXI wieku. Jak do tego doszło?

Po szczegóły odsyłam do książki „Simeone. Mecz po meczu”, która w Polsce ukazała się w 2015 roku nakładem Domu Wydawniczego REBIS. Nie jest to typowa biografia człowieka sportu, ba, biografią, mimo wielu osobistych wątków, ta pozycja nie jest w ogóle! Publikację tę dużo łatwiej określić mianem poradnika, w którym znaleźć można przepis błyskawicznie osiągnięty przez Simeone sukces, co wcale nie oznacza, że nie musiał się on wcześniej mocno napracować.

Narracja tej książki prowadzona jest w pierwszej osobie, co powoduje, że czytelnik ma wrażenie bezpośredniego kontaktu z legendarnym Argentyńczykiem. Dzięki temu z jeszcze większym zainteresowaniem chłonie kolejne strony rad dotyczących prowadzenia zespołu - rad, które przydatne powinny być w przypadku zarządzania każdą grupą ludzi, nie tylko tą zgromadzoną w piłkarskiej szatni. Autor/narrator/bohater podkreśla przede wszystkim znaczenie ciężkiej pracy („wysiłku się nie negocjuje”), ale też związanych z nią: determinacji i wiary we własny sukces. Ten zestaw stanowi bezwzględną podstawę prawdziwego sukcesu.

- Jestem bardzo uparty, ale mam także bardzo otwarty umysł - przekonuje Simeone i przytacza wiele przykładów trudnych decyzji, które musiał podjąć, a które nie zawsze na pierwszy rzut oka wydawały się słuszne, czy logiczne. To o tyle trudne, że w zarządzaniu grupą każda pojedyncza decyzja, dotycząca poszczególnych jednostek ma wpływ na powodzenie całego projektu. O końcowym wyniku decydować mogą detale lub sprawy z pozoru błahe. Czytając przełożoną na język polski przez Barbarę Bardadyn spowiedź Simeone dowiedzieć można się na przykład, jakie znaczenie dla zwycięstwa Atletico Madryt w finale Pucharu Króla w 2013 roku mieli… chłopcy od podawania piłek.

Pozycja wydana przez REBIS świetnie oddaje nieprzeciętnego ducha przywódcy, jakim naturalnie, najpierw na boisku, a później na ławce trenerskiej został „Cholo”. Po lekturze „Simeone. Mecz po meczu” warto zadać sobie pytanie: jaką cenę sukcesu każdy z nas jest gotów ponieść i jak bardzo potrafimy się poświęcić, by dojść na szczyt? Wskazówki trenera Atletico mogą okazać się naprawdę bezcenne, trzeba tylko umieć z nich skorzystać, tak, jak Simeone potrafił korzystać z wiedzy, jaką przekazywali mu kolejni trenerzy, z którymi miał okazję współpracować i własnych doświadczeń. - Jeśli wierzę, dam radę - woła z okładki Diego Pablo Simeone. A ty wierzysz?

Simeone_minimalka

sobota, 06 lutego 2016, marcinolczyk1986

Polecane wpisy